“Tiktok bunu bana aldırdı”: Pembe Sos nasıl viral oldu?

SELLHEADS
3 min readJan 30, 2023
Pembe Sos Pink Tiktok Viral
Pembe Sos Tiktok (tiktok@chef.pii)

Rekabetçi şirketler, ürünleri Tiktok’ta viral olduğu için satış rekorları kırıyor. Belirleyici faktörlerle, en saçma olanları ile bile inanılmaz şekilde patlama yaşayabiliyor.

Sosyal medya kullanıcıları doğrudan platformlar üzerinden fazla ürün satın almıyor ama çok talep ediliyorsa ürünleri merak ederek çok satılan iyidir mantığı ile satın alıyorlar. Özellikle Tiktok’ta enteresan ürünler çoğunlukla viral oluyor. Ve “Tiktok bana bunu aldırdı” hashtag’i ile videolar platformda şu anda 7,4 milyar (!) görüntülemeye ulaştı.

Sellheads Agency Ankara Ecommerce Ajans Avrupa Amazon
Ecommerce Ajansi Sellheads.com

Tiktok kullanıcısı Pembe Sos’un kurucusu Veronica Shaw bu sayede zengin oldu.

Şu anda bu tür bir Tiktok marka hikayesinin en etkileyici ve aynı zamanda en ilginc örneği Pembe Sos’tur. Tiktok kullanıcısı ve şef Veronica Shaw (Tiktok’ta @chef.pii) Haziran 2022'de ilk kez bir videoda pembe sosunu gösteriyor. Daha önce hiç tanınmayan yaratıcı, kliple 800.000'den fazla görüntüleme, 70.000 beğeni ve 2.000 yorum kaydetti.

O sırada evde pembe sosu kendisi karıştırıyordu. Sayısız diğer Tiktok kullanıcısı daha sonra kendi pembe soslarını yapmayı denedi ve hashtag şu anda Tiktok’ta 655 milyondan fazla görüntülenmeye sahip. Veronica Shaw, viral güç sayesinde sosu gerçek bir ürüne dönüştürdü. Haziran 2022'nin sonunda şişeleri tasarlanmış, sosu şişelenmiş ve ABD’nin dört bir yanına göndermişti bile…

Pink Sauce Pembe Sos Tiktok
Pink Sauce @chef.pii

Veronica Shaw’in gıda üretimi konusunda hiçbir deneyimi yoktu, sadece içindekileri birbirine karıştırıyor ve şişeleri soğutmadan gönderiyordu. Sonuç olarak, alıcılar rahatsızlık, aşırı kokan soslari ve patlayan şişeleri kendisine bildirmekteydi. Aslında bu, basının daha fazla ilgisini çekiyor ve Pembe Sos için daha da fazla erişim sağlıyordu— tüm Tiktok bunu denemek istiyordu. Neticesinde, sos her yerde tamamen tükendi — Sos sonrasında tüketim için güvenli değildi ve sağlık yetkililerinin odak noktası olmuştu.

Ağustos 2022'de sos şirketi Dave’s Gourmet projeye destek vererek ticari bir basarisizliktan kurtardi, Shaw ile malzemeler üzerinde çalışmalar yapildi ve profesyonel bir ürün oluşturdu.Gida Sirketi fikir sahibi Veronica Shaw’un influencer gücüne güvendi ve Şu anda Tiktok’ta 6,8 milyon beğenisi, 227.500 takipçisi var ve ara sıra milyonlara ulaşan bir video yayınlıyor. Pembe Sos, Ocak 2023'ten bu yana ABD’deki yaklaşık 4.300 Walmart’ta resmi olarak satışa sundu. Dave’s Gourmet üründen milyonlarca dolar gelir kazandi.

Pembe Sos hikayesi, Tiktok’taki ürünlerin pazarlanmasını temsil etmektedir. Tanınmış ya da tanınmamış kullanıcılar sıra dışı, çılgın, çoğu zaman ucuz şeyleri büyük bir coşkuyla kameraya gösteriyor ve videolar milyonların sayfalarına düşüyor, sonrasında satış makinesi devreye giriyor.

Tiktok bir platform olarak oyunun kurallarını değiştiriyor. Bu arada, bu erişim arayışı viral ürün trendlerine sıçrayarak diğer platformlara da yayılıyor. Youtube’da sayısız içerik oluşturucu, viral Tiktok ürünlerini test ettikleri videolar yayınlıyor ve test edilen parçaların çoğu ilginç olduğu için, videolar tekrar tekrar milyonlarca erişim sağlıyor ve aynı zamanda satış mekanizmasını daha da hızlandırıyor.

--

--